17 March 2014
01:49 - Абдурахим Пулатнинг Ислом Каримовга узбекча-русча Очик хати
 

 

Ислом ака,

Бу хатим Сиз учун огир булса керак, лекин кутилмаган эмасдир. Узингиз хам шу масалада уйланиб юрган булсангиз керак. Балки хатим Сиз учун ахмокона хам туюлса керак, лекин танишган вактимиздан бери, бирор нарсага даъво килмай Сизни узокдан кузатиб юрдим. Хатоки узим бирор нарса килишим керак деб уйлаганимда хам, Сизни четлашиш ёки шунга ухшаган фитнани уйламаганман, алохида узимни нарсамни (яъни, мамлакатимни) яратаман деб уйламаганман. Лекин охир окибат Сизни янги нарса тузиш керак эмас Узбекистон атрофида бирлашишимиз керак деган фикрингизни тугри деб билиб, мана бирлашиб юрибмиз, «одних уж нет а те далече».

Менимча умримиз шу билан утиб кетади шекилли. Вазиятни ёриб чикадиган бирор нарса уйлаб топишимиз кераклиги хакида купдан бери уйланиб юриб, макола ёзмокчи эдим, лекин макола ёзиш вактида, бир нарсани аник тушундимки хозирги холатимизда хеч кандай вазиятни ёриб чикадиган ва атрофимизда одамларни туплайдиган имкониятимиз йук.

Биз канча ёзмайлик ва гапирмайлик, Узбекистон факат Сиз булиб колгансиз ва хамма нарса Сизнинг атрофингизда. Бундан купрок нарсага эришимиз учун бошка йул тутушимиз керак деган хулосага келдим. Пастда шу масалага тегишли фикрларимни ёздим, маколани русча ёзишни бошлаганим учун шу нарсаларни русча холатида колдирдим.

Бу фикрларни аввал хеч кимга билдирганим йук эди. Лекин куп одамлар хам шу фикрда булишса керак деб уйлайман. Албатта Сизнинг ишлар зур ва буни давом этириш керак, лекин шу билан хаётимиз утиб кетмасин десак, хозирги бор нарсаларимизга кушимча, янги кадамлар килишимиз керак деб уйламан.

Мен бу нарсани килиш керак деганимда, Президентликни талашиш максадида эмас, аксинча 20-25 йил аввал олдимизга куйилган гоялар ва орзуларга эришиш учун бир манёвр деб хисоблайман. Хаёт утиб кетаябди! Турли учрашувларда Узбекистоннинг келажаги хакида гапирадиган гаплар колмади. Олдин келажаги буюк мамлакат хакида гапирардик, бу масала хам хозир тухтади. Янги нарса топиш учун, экстраординар кадам килишимиз керак.

Баъзилар куп гапирган сиёсий усталик, сиёсий технологияларни ишлатиб узгариш килиш вакти келди. Ва бу узгаришларни жуда усталик билан килсак икаламизни хам ютугимиз булар эди.

Сколько будем так ходить?

Нужна прорывная идея которая объединит многих людей идеи Великий Узбекистан.

Одной из привлекательной идей это объявление о подготовке нашему возвращению на родину.

Для этого необходима сперва активизация работы за границей, ведь нам нужны инвестиции и гранты. Но сейчас у Вас плохая репутация. Больше с Вами никто не хочет работать или Вы сами обругали их и сделали что то, что они не хотят вообще общаться с Вами и фактически саботируют нас. Вы стали яккамохов.

Время идет никаких перспектив нет, если мы сами не сделаем какой либо экстраординарный шаг. Таким шагом может быть если Вы объявите о своей отставке как Президента страны. Мы поставим этот вопрос на заседание парламентв и если они одобрят это, то можно было бы с этой идеей начать активизацию работы. На период осуществления этих работ я мог бы взять на себя исполнение обязанностей Президента страны, если парламент это одобрит. Это даст мне больше пространства для политического маневра и все мои дальнейшие встречи с политиками других стран дали бы мне больший вес, и многое другое кроме веса. Кроме того моя наиболее либеральная по отношению к властям позиция дала бы другой стороне возможность для поиска настоящего диалога.

Этот процесс надо рассчитывать как минимум два года. Если это не даст результатов, а я думаю что после президентских и парламентских выборов они пойдут на что то в отношении нас, если это не случится раньше, в общем если ничего не произойдет, то я ухожу в отставку и полностью завершаю свою политическую активность.

Так вот я прошу Вас уступить мне президентство страны на два года или максимум на два с половиной. Лично для Вас ничего не изменится, вся работа которую Вы сейчас делаете будет идти так же, но в оппозиции, мы просто поменяемся титулами в тех пределах которые позволяет Конституция страны.

Абдурахим Пулат

P.C. Только не надо смеяться надо мной за то, что я хочу стать президентом не предлагая свою программу, ограничившись упоминанием «янги кадамлар, т.е. новых шагов». Я просто хочу иметь титул Президента и попробовать что-то сделать наугад в течение 2-2,5 лет. Если ничего не получится у меня, то все эти 2-2,5 года можно будет просто объявить «Годами скоморошества» (Масхарабозлик йиллари). Ведь в Узбекистане каждый год имеет свое название и их Вы предлагаете обычно. Давайте, один раз я предложу.

Я на самом деле либерал. Например, мой заместитель Пулат Охун в статье, которую собирался опубликовать в Фергана.ру предлагал Вас повесить как это было сделано в свое время с Чаушеску и Саддамом. Я убедил его смягчить тон и в последней версии статьи было предложено Вам отправиться в отставку в обмен на гарантию Вашей жизни.